Чернівецький обласний центр

з профілактики та боротьби зі СНІДом

ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ГРИПУ

Осінньо-зимовий період завжди очікується населенням з осторогою. Актуальними стають питання: як убезпечитися від «всюдисущих» гострих респіраторних вірусних інфекцій і, зокрема, грипу; як правильно пролікуватися, якщо уникнути хвороби не вдалося; чи слід боятися епідемії? Отже, яка ситуація із захворюваністю на грип в Україні, яких рекомендацій варто дотримуватися, щоб спокійно прожити холодну пору року?

ЛЮДИ ХВОРІЮТЬ, ЯК І В МИНУЛОМУ РОЦІ

За підсумками даних, які надали нашому Центру регіональні заклади санітарно-епідеміологічної служби та центральні санітарно-епідеміологічні станції, за 47-й тиждень (з 21 по 27 листопада) цього року на грип та ГРВІ в Україні захворіло 197 578 осіб, із них 68% діти. Найвищий ріст захворюваності спостерігається в Київській області та місті Києві, а також у Луганській області, найнижчий — у Харківській, Закарпатській, Тернопільській областях. Така тенденція спостерігається за рахунок аденовірусної інфекції (40,3%), вірусу парагрипу (35,8%), РС-вірусів (20%), випадки захворюваності на грип фіксуються лише поодиноко. Нинішня ситуація відповідає щорічному сезонному росту захворювань, який спостерігається з початку вересня з урахуванням того, що діти після літніх канікул ідуть до шкіл і температура повітря поступово знижується.
Цього року ми провели ретроспективний аналіз рівня захворюваності на ГРВІ та грип з 1994 по 2011 роки з урахуванням щільності населення в кожному регіоні. Якщо в середньому загальна щільність населення по Україні становить — 76 осіб на квадратний кілометр, то у Києві — 3320. А оскільки головний шлях передавання вірусу — повітряно-крапельний (досить хворому чи вірусоносію чхнути чи покашляти, щоб інфекція вразила тих, хто поруч), зрозуміло, чому саме в столиці відсоток тих, хто захворів, один із найбільших. Луганська область «запозичила» вірус із Росії (протягом останніх двох тижнів ми спостерігали перевищення епідпорога в Ростовській та Воронезькій областях Росії за рахунок аденовірусної інфекції, тому ми чекали, що подібне може статися й у нас).

ВООЗ ПРОГНОЗУЄ «НАСТУП» ТРЬОХ ШТАМІВ ВІРУСУ ГРИПУ

Зазвичай людей непокоїть питання: чи не «з’явиться» новий невідомий штам вірусу грипу, який спричинить епідемію? Їхні хвилювання зрозумілі. Адже віруси (збудники ГРВІ) дуже мінливі і їх зафіксовано вже чимало. Це віруси сезонного грипу (А, В), парагрипу, риновіруси, реовіруси, збудники аденовірусної та респіраторно-синцитійної інфекцій тощо.
Щорічно Всесвітня організація охорони здоров’я дає прогноз щодо вірусів, які циркулюватимуть на тій чи тій території в епідемічний сезон (тобто осінньо-зимово-весняний період). За інформацією ВООЗ, на епідсезон 2011—2012 років передбачається «наступ» трьох штамів вірусу грипу: двох штамів грипу типу А (H1N1, так званий Каліфорнія, та H3N2 — Перт) та одного штаму грипу типу В (так званий Брисбейн). Нічого нового не прогнозується. Слід відзначити, що всі три штами вірусу грипу циркулювали на території України і в минулий епідсезон 2010—2011 років, тобто населення з ними «знайоме», частина людей перехворіла на них, отже у багатьох виробився імунітет. Тому ми очікуємо цього року нижчий, ніж середньорічний за 1994—2010 рр., рівень захворюваності на грип.

ЄДИНИЙ НАДІЙНИЙ ЗАХИСТ ПРОТИ ГРИПУ — ВАКЦИНАЦІЯ

Вважається, і небезпідставно: той, хто попереджений, той озброєний. Поки що унікальних ліків проти вірусів не винайдено. Але хворобі можна запобігти, провівши заздалегідь вакцинопрофілактику (світова наукова спільнота довела, що єдиним ефективним методом профілактики проти грипу є саме вакцинопрофілактика, яка на 90—95% може зменшити ризик захворюваності на грип). За рекомендацією ВООЗ, відповідно до її прогнозів, виробники вакцин мають розробляти їх таким чином, щоб охопити штами-нападники. В Україні на сьогодні зареєстровано 5 вакцин, кожна з яких є дієвою проти усіх трьох штамів.
На жаль, населення не приділяє цьому належної уваги. Загальна кількість осіб, щеплених проти гриппу, станом на 47-й тиждень становить 270 047 (це 0,59% населення України). Для порівняння: в Росії — вакциновано 30% населення, в Білорусі — понад 30%. Імунізація проти грипу в Україні проводиться переважно за рахунок коштів підприємств (для співробітників) та місцевих бюджетів (переважно для дітей, які перебувають у дитячих будинках, та людей похилого віку, які перебувають у будинках соціальної опіки), а також за власні кошти населення.

СИМПТОМИ ТА УСКЛАДНЕННЯ

Грип відрізняється від інших ГРВІ перебігом та ускладненнями. Захворювання на грип починається раптово із ознобу та швидкого підвищення температури з явищами загальної інтоксикації: хворий скаржиться на слабкість, головний біль, ломоту в тілі, нерідко біль у м’язах. Майже одночасно з’являються чхання та закладеність у носі, нежить, дискомфорт та біль у горлі, кашель. (Окремі гострі респіраторні інфекції мають певні характерні особливості. Наприклад, риновіруси вражають переважно слизову оболонку носа без помітного підвищення температури, аденовірусна інфекція вражає слизову оболонку очей з явищами кон’юнктивіту, а респіраторно-синцитійна інфекція найчастіше перебігає у вигляді бронхіту. Для парагрипу характерне враження гортані з грубим кашлем, охриплим голосом). Грип здебільшого супроводжується трахеїтом (кашель сухий, голосний, іноді болісний за грудниною) та серцево-судинними ускладненнями, а також найпоширенішим ускладненням є пневмонії.
Зараженню сприяють близьке спілкування з хворим, погане провітрювання приміщень, порушення санітарно-гігієнічних норм. Щоб убезпечити себе від недуги, слід дотримуватися простих правил, а саме: обмежити масові контакти з людьми; частіше мити руки з милом або протирати спиртовими серветками; двічі на день проводити вологе прибирання та кілька разів провітрювати приміщення, за появи перших ознак респіраторного захворювання не виходити на роботу чи навчальний або дитячий заклад; звернутися по кваліфіковану медичну допомогу і дотримуватися лікування та рекомендацій, які вам призначить лікар.

ПРОТИ ХВОРОБИ — ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ

Зважаючи на цифри і факти, наведені вище, закликаю і дорослих, і дітей бути уважними до свого здоров’я, любити й оберігати себе та тих, хто поруч. Надійний захист від хвороб — здоровий спосіб життя. Тому знаходьте час для прогулянок на свіжому повітрі, занять фізкультурою, приділіть увагу раціональному харчуванню, вживайте побільше фруктів, овочів, адже вони містять вітаміни, обов’язково відпочивайте.
До речі, у Центрі грипу ми починаємо робочий день з 10—15-хвилинної фізкультури. Таким чином не тільки підвищуємо тонус організму, а й «заряджаємося» гарним настроєм (бо, виконуючи вправи, спілкуємося між собою, жартуємо), а щира усмішка, як відомо, — це теж хороші ліки від будь-яких недуг та негараздів.

©”Ваше Здоров’я” №47 за 2011 р.