Чернівецький обласний центр

з профілактики та боротьби зі СНІДом

ВІЛ МОЖЕ ПРИЧАЇТИСЯ У «ВІКНІ»

 В'ячеслав:

- Знати свій ВІЛ- статус потрібно, щоб не інфікувати своїх близьких, коханих людей і майбутніх дітей, щоб не погіршувати свій стан здоров'я, так як будь-яке захворювання на фоні ВІЛ-інфекції протікає важче і вимагає спеціального лікування, - відповідає завідувачка клініко-діагностичною лабораторією Харківського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Ніна Кірієнкова. - Знати свій ВІЛ-статус необхідно і для того, щоб вчасно почати приймати спеціальні препарати, що зупиняють розвиток хвороби, і не допустити розвиток СНІДу. В даний час лікування доступне і надається безкоштовно. Якщо ви не інфіковані, це допоможе знизити ризик можливого інфікування надалі.

 Тест визначає наявність специфічних антитіл до ВІЛ в крові людини, розповідає фахівець. Можливі три результату тесту на ВІЛ: негативний, невизначений і позитивний.

 - Негативний результат означає, що людина не була інфікованою три місяці тому (але не означає, що якщо людина не буде дотримуватися правил безпечної поведінки, негативний результат гарантований протягом усього життя). У той же час існує так званий період вікна, - попереджає Ніна Кірієнкова . - Це проміжок часу між моментом інфікування (тобто попаданням ВІЛ в організм людини) і виробленням антитіла до вірусу в кількості, достатній для визначення його методами лабораторної діагностики. Для більшості людей ( 99 %) період вікна складає три місяці. Тому, щоб визначити з впевненістю, інфікована людина чи ні, тест на ВІЛ доцільно повторити через три місяці за умови дотримання протягом цього часу безпечної поведінки .

 Якщо результат невизначений, фахівці рекомендують повторне тестування зазвичай через два-три тижні . Позитивний результат означає, що в крові виявлені антитіла до ВІЛ. Це дає підставу припускати, що людина ВІЛ- інфікована. Невизначений результат означає, за словами фахівця, що в момент проведення тесту не можна з впевненістю сказати, інфікована людина чи ні - вона може перебувати в періоді вікна. Невизначеним може бути результат у людей з хронічними захворюваннями - цукровим діабетом першого типу, хронічним гепатитом, ревматоїдним артритом. Невизначеним буває результат аналізів, якщо, наприклад, людині напередодні зробили щеплення проти грипу або ін'єкцію гамма- глобуліну . Тестування на ВІЛ, відповідно до законодавства України, є добровільним і безкоштовним. Інформація про результати обстеження є конфіденційною. За бажанням пацієнта тестування проводиться анонімно.