Чернівецький обласний центр

з профілактики та боротьби зі СНІДом

Переривання терапії під час вагітності підвищує ризик передачі ВІЛ від матері до дитини

Все більше доказів того, що переривання прийому антиретровірусної терапії проти ВІЛ може мати небезпечні наслідки.

Згідно з даними італійського дослідження опублікованими в журналі Clinical Infectious Diseases, переривання терапії під час вагітності може підвищити ризик передачі ВІЛ від матері до дитини, повідомляє HIVand Hepatitis.com. Профілактична терапія зидовудином (AZT, Ретровір) під час вагітності, пологів і після пологів протягом 6 тижнів для дитини, може значно зменшити ризик передачі вірусу дитині. Однак комбінована антиретровірусна терапія знижує ризик ще більше, тому що вона пригнічує рівень ВІЛ в крові до невизначуваного рівня. У багатьох країнах зараз всім вагітним ВІЛ-позитивним жінкам рекомендують починати прийом комбінованої терапії незалежно від стану їх здоров'я. Проте багато жінок з ВІЛ приймають антиретровірусну терапію ще до вагітності. Дуже часто фахівці рекомендують у цих випадках перервати прийом терапії на час першого триместру вагітності, коли ембріон найбільш чутливий до негативного впливу будь-яких препаратів. Вважається, що передача ВІЛ дитині відбувається лише на пізніх термінах вагітності і під час пологів, проте дана рекомендація до цих пір не підтверджена науковими дослідженнями.

У даному дослідженні Луїза Галлі (Luisa Galli) і її колеги досліджували, як переривання терапії на початку вагітності може відбитися на дитині. У дослідженні брали участь 937 вагітних ВІЛ-позитивних жінок, з яких 8% перервали лікування під час першого триместру вагітності, а 1,2% жінок перервали терапію під час третього триместру. В цілому, в даному дослідженні ВІЛ передався 1,3% народжених дітей. Проте якщо прийом терапії переривався під час першого триместру, то ризик передачі ВІЛ для дитини становив 4,9%. Якщо ж терапія переривалася під час третього триместру, то ризик становив 18,2%. Аналіз даних дослідження показав, що тільки кілька факторів незалежно підвищували ризик передачі ВІЛ від матері до дитини.

Першим чинником було переривання терапії за час першого або третього триместру.

Другим - застосування тільки одного або двох препаратів проти ВІЛ замість комбінації 3 препаратів.

Третім - високе вірусне навантаження на момент пологів. Також в дослідженні ризик ВІЛ для дитини зменшувався, якщо жінці робили плановий кесарів розтин.

Автори дослідження прийшли до висновку, що переривання терапії під час вагітності підвищує ризик передачі ВІЛ від матері до дитини, навіть якщо терапія переривалася тільки в першому триместрі і потім жінка знову починала її приймати. Дані дослідження притримуються точки зору про те, що якщо жінка приймає терапію для власного здоров'я, то у разі вагітності, вона не повинна припиняти прийом препаратів.

Джерело: POZ.ru