Чернівецький обласний центр

з профілактики та боротьби зі СНІДом

Сплата мита на гуманітарну допомогу може загрожувати відмовою Глобального фонду фінансувати профілактичні та лікувальні програми в Україні

Держслужба України соцзахворювань висловлює стурбованість необхідністю оподаткування ввезеної на територію України гуманітарної допомоги від Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією – партії шприців для безоплатного розповсюдження з метою профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу. Сплата антидемпінгового мита може загрожувати відмовою Глобального фонду у подальшому здійснювати фінансування профілактичних та лікувальних програм в України, що призведе до зриву реалізації проектів з профілактики ВІЛ-інфекції в регіонах України, передбачених Загальнодержавною програмою забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки.

Офіційну позицію з цього приводу Держслужба України соцзахворювань висловила у зверненні до Міністра доходів та зборів України Олександра Клименка (лист від 04.02.2013 №22/2/343/Ал). Держслужбою опрацьовані правові аспекти питання та забезпечено підготовку й супровід відповідних звернень від Міністерства охорони здоров’я України на адресу Міністерства доходів та зборів України (листи від 10.01.2013 № 22.2/1/79/746, від 31.01.2013 № 22.2/314/2916).
Нагадаємо, партія шприців загальною кількістю 11 649  од. (країна походження – Королівство Іспанія) були закуплені у 2010 році співвиконавцем Загальнодержавної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні». Шприци були передані до регіональних неурядових організацій по всій країні. Зазначені неурядові організації здійснювали реалізацію проектів з профілактики ВІЛ-інфекції в регіонах України та безоплатне розповсюдження шприців серед уразливих на ВІЛ-інфекцію/СНІД верств населення. Фінансування здійснювалося за рахунок коштів Глобального фонду в рамках реалізації програм програми «Створення життєздатної системи комплексних послуг з профілактики ВІЛ, лікування, догляду та підтримки для груп найвищого ризику та людей, які живуть з ВІЛ, в Україні».
Ввезення шприців та їх розмитнення було здійснено без сплати ввізного мита, оскільки у відповідності до Закону України «Про Митний тариф України» розмір мита при імпорті шприців, з голками або без голок, становить 0%. Однак Рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі  від 29 вересня 2009 року, встановлені антидемпінгові заходи у вигляді остаточного антидемпінгового мита щодо імпорту в Україну шприців становлять 196,38 %, що становить 3,3 млн. грн.
Враховуючи соціальне значення Програми, питання ввезення та розмитнення товарів, які закуповуються в рамках грантів Глобального фонду в Україні, врегульовано Законом України від 21 червня 2012 року № 4999-VI «Про виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні». Закон визначає, що операції з грантами (субгрантами), включаючи придбання (ввезення) товарів, робіт і послуг, що оплачуються за рахунок грантів (субгрантів) Глобального фонду, звільняються від оподаткування відповідно до податкового законодавства України та від сплати мита згідно із Законом України “Про Єдиний митний тариф”.
Регіональний менеджер Глобального фонду у Східній Європі та Центральній Азії Ніколас Канту також висловив занепокоєння ситуацією і у своєму листі повідомив, що вона може стати причиною припинення фінансування програм з профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні з боку Глобального фонду.
Питання не залишилося поза увагою керівництва держави: Прем’єр-міністр України Микола Азаров дав відповідне доручення Міністерству доходів та зборів України спільно з Міністерством охорони здоров’я України невідкладно розглянути і доповісти з цього приводу.
Держслужба України соцзахворювань сподівається на те, що вищевикладене сприятиме у вирішенні проблеми та буде враховано майбутньою спеціальною комісією, яка визначить чи сплачуватиметься мито на партію іспанських шприців, імпортованих організацією «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні». Міністерству доходів і зборів запропоновано також залучити до роботи спеціальної комісії  фахівців Держслужби України соцзахворювань з метою прийняття виваженого правового рішення.

джерело: http://dssz.gov.ua