Попередні 40 років боротьби з наркотиками робили ставку на силові структури. Тепер віддають перевагу профілактиці. Кожен долар, вкладений у профілактичні заходи, дає у десятки разів більший ефект, ніж репресивні методи, пояснює експерт із наркополітики Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні Павло Скала, 39 років.

— Кількість людей, які вживають наркотики, роками залишається на тому ж рівні. Чому? Із 1950-х вартість наркотиків що не рік падала, вони стають доступніші. Також відіграє роль специфіка наркобізнесу: що більше з ним борються, то він стає рентабельніший. Бо через ризики наркотрафіку дорожчають і наркотики.

В Україні кримінальну справу порушать за зберігання понад 0,005 грама наркотиків-опіатів (морфін, кодеїн, наркотин. — "ГПУ"). Це кількість наркотику, яка залишається у використаному шприці. У Росії ця норма в 100 разів вища. У країнах ЄС — у 300-400 разів. Тому рівень кримінального переслідування і правоохоронних операцій проти споживачів наркотиків зашкалює. Кількість засуджених за наркотики у нас поступається тільки кількості покараних за злочини проти власності. Але це ніяк не зменшило масштаби наркобізнесу. Сидять переважно наркозалежні, яких затримали за зберігання, і дрібні торгаші. Наркобарони продовжують працювати. Їх здебільшого покривають правоохоронці. У тому числі управління МВС з боротьби з незаконним обігом наркотиків. Нещодавно заарештували 13 працівників управління одного столичного району, які торгували наркотою, розбудувавши власну мережу.

Позбутися наркозалежності майже неможливо. У найкращому випадку це вдається 5 відсоткам. Сьогодні найпрогресивніша політика передбачає зменшення шкоди від уживання наркотиків. Якщо людина наркоман, її просять бути обережною щодо себе та інших. Наприклад, пропонують безплатно й легально замінювати використані шприци на нові. Наркозалежний може вдатися до замісної терапії — вживати пігулки з легальним наркотиком. В Україні 7,3 тисячі таких пацієнтів. Цифра не відбиває реальної картини, бо люди бояться ставати на облік. Для нашої міліції лише справа техніки, щоб таких "засадити".

 

Джерело: http://gazeta.ua
Джерело: <a href="http://gazeta.ua/articles/comments-newspaper/_pozbutisya-narkozalezhnosti-vdaetsya-kozhnomu-dvadcyatomu/482524">Gazeta.ua</a>