Чернівецький обласний центр

з профілактики та боротьби зі СНІДом

В Україні запроваджується проект щодо підвищення безпеки донорської крові та її компонентів

В Україні розпочинається проект технічної допомоги з питань безпеки крові за сприяння Американського міжнародного альянсу охорони здоров’я. Про це йшлося в рамках дводенної зустрічі зацікавлених сторін з метою обговорення технічної допомоги у напрямку підвищення безпеки крові в Україні та запровадження систем забезпечення якості у цій галузі. Участь у ній взяли представники Міністерства охорони здоров’я України, Держслужби України соцзахворювань, ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України», Центрів контролю та профілактики захворювань департаменту охорони здоров’я США (CDC), Американського міжнародного альянсу охорони здоров’я (АМАОЗ), Всесвітньої організації охорони здоров’я, фахівці обласних станцій переливання крові та інші.

«Для України питання безпеки донорства є надзвичайно актуальним, а сама функціонуюча система в цій галузі потребує суттєвого вдосконалення і перші кроки в цьому напрямку державою зроблені, - повідомила Голова Держслужби України соцзахворювань Тетяна Александріна. - Оскільки до функцій Держслужби України соцзахворювань належить забезпечення контролю за якістю крові та її компонентів, нами спільно з CDC розпочато реалізацію проекту «Підтримка системи моніторингу та оцінки Міністерства охорони здоров’я України». Важливою складовою проекту є зміцнення та розвиток у сфері безпеки донорської крові з метою попередження передачі через кров ВІЛ-інфекції та інших захворювань. В рамках цього проекту  у поточному році буде закуплене лабораторне обладнання для станцій переливання крові, здійснено технічне оснащення для забезпечення моніторингу. Особлива увага буде зосереджена на формуванні реєстру представників груп ризику щодо інфікування ВІЛ».
Т.Александріна висловила вдячність представникам Американського міжнародного альянсу охорони здоров’я за намір підтримати Україну в питанні зміцнення системи безпеки донорської крові, оскільки допомога АМАОЗ дозволить застосувати кращі світові практики в частині оцінки функціональної спроможності вітчизняної служби крові та шляхів її розбудови.
Під час зустрічі експерти визначили пріоритетні напрямки надання допомоги та обговорили оптимальні шляхи реалізації цієї ініціативи. Проект розрахований на 2013-2017 роки, протягом яких планується визначити та проаналізувати недоліки у сфері безпеки крові та її продуктів, сформувати стратегію для вирішення завдань у галузях інфраструктури, залучення донорів, перевірки та обробки крові і клінічної практики в Україні, створити відповідні стандарти, нормативні документи тощо.
Заступник Голови Держслужби України соцзахворювань Олена Єщенко наголосила на тому, що «Держслужба соцзахворювань зацікавлена у включенні до основних напрямків проекту експертну оцінку роботи служби крові в Україні та розроблення оптимальної моделі тестування крові, закупівлю необхідного обладнання і тест-систем, а також формування дієвого механізму здійснення контролю якості цих процесів. Для цього необхідно забезпечити відповідну нормативно-правову базу із запровадженням програми якості на зовнішньому та внутрішньому рів

нях, забезпечити функціонування єдиного реєстру донорів, тощо».
Контроль за реалізацією проекту здійснюватиме Міністерство охорони здоров’я України. Про це під час зустрічі з Виконавчим директором Американського міжнародного альянсу охорони здоров'я (АМАОЗ) Джеймсом Смітом заявила Міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова. Міністр також зазначила, що виступаючи у середу на розширеному засіданні Уряду, яке проходило за участю Президента України Віктора Януковича, вона запропонувала виробити єдину державну стратегію із створення банку донорської крови. І Глава держави підтримав необхідність такого кроку.
Довідково: Американський міжнародний альянс охорони здоров’я (АМАОЗ) є ключовим партнером CDC у напрямку безпеки крові, в реалізації Президентського плану невідкладних заходів з протидії СНІДу (PEPFAR) в рамках угоди між Урядом України та США «Рамкове партнерство з протидії ВІЛ/СНІДу на період до 2015 року включно».
За даними Міністерства охорони здоров’я України мережа служб крові - це мережа установ (центри служби крові, станції переливання крові) і підрозділів (відділення, лікарень, що заготовляють кров), які забезпечують якість засобів для трансфузійної терапії. На сьогодні в Україні функціонує 51 станція переливання крові. Це пункти, які знаходяться у комунальній власності територіальних громад або у підпорядкуванні відомств.

Джерело: http://dssz.gov.ua