Чернівецький обласний центр

з профілактики та боротьби зі СНІДом

У Верховній Раді розглянули перспективи державної політики у сфері протидії соціально небезпечним захворюванням

Проект нової п’ятирічної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу орієнтований на збільшення фінансування з державного бюджету. Документ також враховує ризики, пов’язані зі зменшенням обсягів донорських вливань у програми профілактики та лікування ВІЛ в Україні. Ці та інші питання державної політики у сфері боротьби з соціально небезпечними захворюваннями обговорили у Комітеті Верховної Ради України з питань охорони здоров’я під час слухань на тему «Про запобігання поширенню епідемій туберкульозу, ВІЛ/СНІДу та вірусних гепатитів в Україні».

Голова Держслужби України соцзахворювань Тетяна Александріна поінформувала народних депутатів щодо стану виконання загальнодержавних заходів, спрямованих на подолання епідемій ВІЛ та туберкульозу. Вона підкреслила, що попри низку проблемних питань, країні вдалося досягти стабілізаційних процесів.
«Знижено рівень інфікування ВІЛ, стабілізовано захворюваність на СНІД, зменшується смертність від захворювань, зумовлених СНІДом на 12% у порівнянні з минулим роком. У 2012 році зареєстровано зниження на 1,6% числа нових випадків ВІЛ-інфекції. На 17 % знизилася кількість нових випадків серед споживачів ін’єкційних наркотиків. До кінця поточного року кількість ВІЛ-інфікованих осіб, які будуть охоплені АРВ-терапією збільшиться до 50 тисяч осіб (на сьогодні АРТ отримує близько 47 тисяч ВІЛ-інфікованих)», - аргументувала Т.Александріна.
Голова відомства також зазначила, що 92% пацієнтів отримують лікування державним коштом, а 8% - за рахунок гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. (Для порівняння, у 2007 році, коли в Україні було розпочато виконання 6-го раунду Глобального фонду кількість пацієнтів, які отримували лікування за кошти держбюджету складала лише 26%).
«У проекті Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки чітко відображені тенденції розширення фінансової відповідальності держави, зокрема, органів місцевого самоврядування, які повинні забезпечувати виконання заходів на місцях», - зазначила Т.Александріна.
Також Голова зупинилася на основних проблемних аспектах боротьби із захворюваннями: поширенню поєднаної інфекції – ВІЛ та туберкульоз, збільшенню випадків мультирезистентного туберкульозу, а також необхідності тіснішої міжвідомчої взаємодії. На сьогодні в країні створено підґрунтя для здійснення діагностики та лікування туберкульозу, зокрема, його мультирезистентної форми. Однак це потребує активнішого залучення закладів соціального підтримки та пенітенціарної служби, а також масштабнішу реалізацію профілактичних програм в освітньому середовищі.

ДЖЕРЕЛО: dssz.gov.ua